Anglia to jeden z tych krajów Starego Kontynentu, w którym największy rozkwit nastąpił w epoce średniowiecza. Nie od dziś wiadomo, że to głównie właśnie wtedy powstały świątynie, które do dziś cieszą się zainteresowaniem.
Nie da się ukryć, że jednym z najsłynniejszych miejsc chrześcijańskiego kultu w całej Anglii jest katedra w Canterbury. Już sam fakt, że powstała ona w XII wieku doskonale świadczy o tym, jak ważną rolę odgrywa ona dla rozumianego szerzej dziedzictwa kraju nad Tamizą. Warto tu jednak nadmienić, że pierwszy kościół zbudowano na tym terenie już w siódmym stuleciu. Powstała ona dzięki staraniom benedyktyńskiego opata, świętego Augustyna. Duchowny był zresztą także jej fundatorem. Całość przetrwała kilka stuleci, a została zniszczona w pożarze właśnie we wspomnianym wcześniej pożarze. Pierwowzór w odróżnieniu od obecnie stojącej katedry, wybudowano, opierając się o architektoniczne założenia stylu romańskiego. Dla porównania, świątynia, którą dziś odwiedzają wierni, jest skonstruowana w stylu gotyckim. Na co dzień jest to główna siedziba anglikańskiego arcybiskupstwa. Warto dodać, że o znaczeniu budowli i to nie tylko w ujęciu lokalnym, najlepiej świadczy fakt, że umieszczono ją na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Ponad czterysta kilometrów na północny zachód od Canterbury znajduje się Katedra w Manchesterze. Również ona pełni funkcję kościoła anglikańskiego. Całość powstała za to w kilka wieków później. Jak wiadomo, II wojna światowa nie oszczędziła zbyt wielu europejskich krajów. Dotyczy to również Wielkiej Brytanii. Dlaczego o tym wspominamy? W wyniku uszkodzeń związanych z działaniami wojennymi kościół musiał przejść gruntowną renowację. Oryginalnie całość zbudowano w stylu tożsamym dla późnego gotyku. Parę stuleci później doszło do jego rozbudowy. Tym razem czerpano głównie ze stylu wiktoriańskiego, który w swoim czasie był naprawdę bardzo popularny.
Kolejny kościół, o którym zdecydowanie warto wspomnieć, jest świątynią katolicką, w odróżnieniu od dwóch wyżej wymienionych. Katedra znajduje się w Leeds, mieście położonym w północnych rejonach Anglii Jest jeszcze jeden czynnik, który odróżnia katedrę od tych w Canterbury oraz Manchesterze. Podczas gdy tamte wzniesiono w okresie średniowiecza, tutaj było to dwudzieste stulecie. Wybudowano ją w stylu neogotyckim. Kościół znajduje się w oficjalnym zestawieniu ważnych dla całej Anglii zabytków.
Wybierając się do Anglii, dobrze jest mieć ze sobą funty już na miejscu. Z racji, że jest to jednak dość popularna waluta, a sam kraj jest często odwiedzany, mogło zdarzyć się, że ktoś już jakiś czas temu odwiedził kantor w celu wymiany waluty. Być może, będzie to trzeba zrobić jeszcze raz. Głównie dlatego, że z czasem poszczególne banknoty w ramach serii, są zastępowane nowymi. Dzieje się tak, by podnieść poziom zabezpieczeń przed ewentualnym sfałszowaniem gotówki. Pieniądze, które straciły moc środka płatniczego, można więc w kantorze po prostu wymienić, jak też sprzedać je w skupie. Jeśli interesuje Cię oferta kantoru z możliwością odsprzedaży starych banknotów, a także miejsca, który łączy w sobie ofertę na złoto inwestycyjne, głównie złote monety bulionowe, warto poznać ofertę polskiego dealera tego kruszcu i walut, firmę Tavex.