Breaking News

Chcę być mamą

Wiele kobiet bezskutecznie stara się o spłodzenie potomstwa. Powodów zmniejszonej płodności może być wiele. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, żeby zwiększyć szansę na zajście w ciążę.

Sposoby na zwiększenie płodności u kobiety

Bardzo istotne jest zdrowe odżywianie. Okazuje się, że cykl menstruacyjny oraz owulacja są zależne od diety. Z tego powodu warto sięgać po produkty przygotowane na oliwie z oliwek. Do tego trzeba doliczyć produkty o dużej zawartości białek roślinnych oraz zbóż. Należy ograniczyć spożycie niezdrowego mięsa oraz przetworzonego jedzenia. Bardzo istotne jest spożywanie dużej ilości owoców oraz warzyw. Do tego należy dodać kontrolowanie spożycia węglowodanów, na przykład mąki oraz cukru. Warto odstawić też słodkie napoje oraz sztuczne jedzenie. Najlepiej będzie postawić na picie wyłącznie wody oraz naturalnych soków owocowych. Część ekspertów zaleca też zrezygnowanie z picia kawy. Jeżeli celem jest zwiększenie płodności, dobrze będzie wzbogacić swą dietę o suplementy, które zawierają kwas foliowy oraz inne witaminy z grupy B. Okazuje się, że są one odpowiedzialne za odpowiednie działanie układu nerwowego. Trzeba też wiedzieć o tym, że kobiety w wieku rozrodczym powinny uzupełniać swój jadłospis o kwas foliowy w dawce 0,4 mg na dzień. Jest to bardzo istotne zwłaszcza miesiąc przed zajściem w ciąże, a także w pierwszym trymestrze ciąży. Należy wiedzieć o tym, że witamina ta bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, z których powstaje DNA. U ciężarnych jego niedobory w wielu przypadkach powodują poważne wady płodu. Co więcej, zwiększa się też ryzyko poronienia, a także przedwczesnego porodu. Warto też zauważyć, że niedobory kwasu foliowego powodują wstrzymanie owulacji bądź osłabienie komórek jajowych.

W jaki sposób zwiększyć płodność

Jeżeli celem jest zwiększenie płodności, należy sięgać po produkty bogate w żelazo. Pierwiastek ten zapewnia odpowiedni rozwój mózgu oraz tkanek płodu. Co więcej, wspiera również odporność oraz prawidłową kondycję ludzkiego organizmu. Niedobory żelaza powodują u człowieka uczucie zmęczenia, zmniejszenie popędu płciowego, a także ogólne osłabienie organizmu. Według naukowców, na płodność kobiety najlepiej oddziałuje przyjmowanie żelaza pochodzenia roślinnego. Trzeba też pamiętać o tym, żeby w takim przypadku łączyć dania z pokarmami, które są bogate w witaminę C. Ułatwi to wchłanianie żelaza, co przyczyni się na zwiększenie płodności. Bardzo istotne jest też kontrolowanie wagi. Okazuje się, że wytwarzanie hormonów odpowiedzialnych za płodność często jest zaburzone, jeżeli masa ciała jest zbyt wysoka bądź zbyt niska. Co więcej, kobietom grożą zaburzenia metaboliczne oraz nadmierne wydzielanie androgenów. Świetnym sposobem na zwiększenie płodności jest uprawianie sportu. Jak się okazuje, aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana. Bardzo dużo opracowań naukowych potwierdza, iż nawet niewielka, dzienna dawka ruchu pomaga w zwiększeniu płodności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *