Breaking News

Czy możesz zezłomować auto, gdy OC i przegląd są nieaktualne?

 

W życiu wielu samochodów przychodzi taki czas, że niestety nie nadają się już do dalszej eksploatacji. Może nastąpić to wskutek wypadku bądź, gdy ogólny stan techniczny nie pozwala na dalsze użytkowanie pojazdu, a naprawa byłaby zbyt kosztowna. Wówczas rozsądnym rozwiązaniem jest zezłomowanie auta. Jak wygląda taka procedura? Czy potrzebny jest do tego ważny przegląd techniczny i OC? 

Wymagane dokumenty do zezłomowania auta.

  • Dokument tożsamości
  • Potwierdzenie własności samochodu
  • Dowód rejestracyjny auta
  • Karta pojazdu
  • Upoważnienie do złomowania auta
  • Zgodę wszystkich właścicieli na kasację

Czy zatem ważny przegląd techniczny i OC są niezbędne?

Jeżeli chodzi o ważny przegląd techniczny, nie jest on wymagany, ponieważ często to zły stan techniczny samochodu powoduje decyzję o zezłomowaniu auta. Istotne jest, aby w takim przypadku nie jechać tym pojazdem do miejsca utylizacji. Na szczęście punkty, które zajmują się złomowaniem posiadają samochody z lawetą i sami odbierają auta od klientów.

Jeżeli samochód nie ma ważnego OC, również można dokonać złomowania, ale w tej sytuacji sprawa jest bardziej skomplikowana. Pojazdy zarejestrowane w Polsce muszą obowiązkowo posiadać ciągłe ubezpieczenie OC, w innym przypadku przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakładana jest kara na posiadacza samochodu. Niestety nie da się tego obejść, ponieważ po złomowaniu auto należy wyrejestrować w wydziale komunikacji. Podczas wizyty w urzędzie, urzędnik ma obowiązek zgłosić fakt braku ważnego OC. Dlatego bardzo ważne jest, aby opłacać składki na ubezpieczenie auta, nawet wtedy, gdy jest nieużywane. Warto zaznaczyć, że po wyrejestrowaniu auta po utylizacji, można zgłosić się do swojej ubezpieczalni i złożyć wniosek o zwrot kosztów, za okres od utylizacji do końca ważności polisy OC.

Jak wygląda proces utylizacji samochodu?

Punkt, który zostanie wybrany do utylizacji pojazdu musi działać legalnie, to znaczy mieć odpowiednie pozwolenie od marszałka województwa. W innym przypadku będzie problem z wyrejestrowaniem pojazdu. Do punktu można udać się osobiście (należy wtedy pamiętać o ważnym przeglądzie technicznym i OC). Istnieje również możliwość, że samochód zostanie odebrany od właściciela przez pracowników punktu demontażu. Przy wypełnianiu procedur związanych ze złomowaniem samochodu należy mieć przy sobie dokumenty wymienione wcześniej. Samochód musi posiadać numer VIN lub numer nadwozia, podwozia bądź ramy. Podczas odbioru auta, stacja demontażu unieważni dowód rejestracyjny, kartę pojazdu a także tablice rejestracyjne, po czym wystawiane jest oświadczenie o ich unieważnieniu. Następnie zostanie wystawione zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie pojazdu w trzech egzemplarzach – jedno dla stacji, jedno dla właściciela pojazdu, a jedno należy przedłożyć w wydziale komunikacji. Ostatnim krokiem jest wizyta w urzędzie w celu wyrejestrowania pojazdu, należy dokonać jej niezwłocznie, nie później niż w ciągu 30 dni od pozostawienia pojazdu w punkcie utylizacji. Jeżeli auto ma ważne OC przez dłuższy czas, warto zgłosić się do ubezpieczyciela po zwrot kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *