Breaking News

Łódź – najciekawsze atrakcje

Szukasz pomysłu na weekend z rodziną? Pojechać w góry, czy nad morze? Jest jedno miasto, do którego blisko jest z każdego zakątka Polski. To Łódź – miasto w samym centrum kraju. Choć wielu osobom kojarzy się miastem przemysłowym, to liczba zabytków i atrakcji może przyprawić o zawrót głowy. Zatem nie zwlekaj, spakuj bagaż i ruszaj do Łodzi.

Dlaczego Łódź

Jest kilka argumentów, które przemawiają za tym, by przyjechać do Łodzi, nie licząc zabytków i atrakcji – o tym za chwilę. Łódź jest świetnie skomunikowana z całą Polską. Dosłownie w kilka godzin dojedziesz do niej z Warszawy, Poznania, z okolic Wrocławia czy z Górnego Śląska. Nawet z Trójmiasta można dojechać tu w niewiele ponad 4 godziny.

Nocowanie w Łodzi to nie tylko hotele, ale także szeroka oferta apartamentów, które można wynająć na kilka dni. Wszystko dostosowane do różnych potrzeb i różnych kieszeni turystów.

Miasto kontrastów

Mówi się często, że Łódź ma postindustrialny i fabrykancki charakter. Co to oznacza? Faktycznie w Łodzi co krok można znaleźć budynek, który pamięta czasy przemysłowej Łodzi – miasta dymiących kominów. Łódź to miasto, w którym przenikają się pozostałości po wielkich fabrykach, po osiedlach familoków, w których mieszkali robotnicy i po wystawnych pałacach, w których żyli najbogatsi fabrykanci. Łódź to miasto kontrastów.

Spacery po Łodzi

Co polecamy zobaczyć w Łodzi? Spacer warto zacząć w dzielnicy Księży Młyn. To zabytkowe osiedle wspomnianych już familoków, odrestaurowane przez władze miasta, gdzie dziś tętni życie – kulturalne i kulinarne. To tam działa na przykład rzemieślniczy łódzki browar, to tam znajdują się osiedla loftów zaaranżowane w starych tkalniach. Od lata trwają starania, by Księży Młyn znalazł się na liście zabytków UNESCO.

Stamtąd, poprzez Park Źródliska (tam warto zwiedzić Palmiarnię) już całkiem niedaleko do ulicy Piotrkowskiej, miejsca, które tętni życiem 24 godziny na dobę. Trudno tylko powiedzieć, co na tej ulicy jest najciekawsze – czy piękne kamienice, czy oryginalne puby, czy może restauracje z pysznym jedzeniem. Pamiętajcie zaglądać w bramy i oficyny, tam można znaleźć prawdziwe perełki takie jak np. Pasaż Róż.

Spacerując Piotrkowską, dojdziemy w końcu (idąc na północ) do Manufaktury, ogromnego kompleksu starych fabryk, które zrewitalizowano i zaaranżowano na nowo. To wielkie centrum handlowo-usługowo-kulturalne, a wszystko to w loftowym stylu. Będąc w Łodzi, po prostu nie można tego ominąć.

Kontynuujemy spacer po Łodzi, bo z Manufaktury już blisko do Starego Rynku i granic dawnego getta. Tam zaczyna się inna Łódź, ale taka, którą też trzeba poznać.

Łódź to nie tylko stare fabryki, to nie tylko tkalnie i włókiennictwo. Łódź to także ZOO, piękne parki i unikatowe Muzeum Sztuki. Do Łodzi naprawdę warto przyjechać i ją pozwiedzać, a jeden weekend to będzie zdecydowanie za mało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *